Всі батьки бажають міцного здоров'я своїй дитині. Але іноді навіть педантичне і уважне ставлення майбутньої мами до себе не може вберегти від проблем. Діагноз "відкрите овальне вікно", звичайно, лякає молодих батьків. Але наскільки він страшний насправді? Розповідає лікар-кардіоревматолог "Приватної дитячої поліклініки №1" - Гедзик Галина Петрівна.
Що таке відкрите овальне вікно в серці новонародженого?
Відкрите овальне вікно (ВОВ) - це особливий отвір в міжпередсердній перетинці, яке в період внутрішньоутробного розвитку дитини з'єднує ліве і праве передсердя. Відкрите овальне вікно має власний клапан і забезпечує нормальну роботу серцево-судинної системи плода протягом усього періоду вагітності.
Як відомо, процес кровообігу у плода протікає не так, як у дорослих людей. Протягом всього періоду в утробі в серцево-судинній системі плоду працюють "фетальні" структури, в числі яких венозний/аоретальний протоки, а також те саме овальне вікно. З огляду на те, що легені плоду не беруть участі в роботі по насиченню крові необхідним киснем, без даних структур йому не обійтися. Після першого вдиху немовляти тиск в судинах легень підвищується і необхідність в роботі овального вікна нівелюється. Далі має відбуватися закриття овального вікна. Цей процес не швидкий, і зарощення може затягнутися і до 5-ти років. Але в більшості випадків закриття овального вікна трапляється 1-го року дитини.
Із відкрити овальним вікном лікарі зустрічаються часто. За статистикою, ВОВ мають до 50-60% здорових дітей в віці до 5-ти років і від 10 до 30% в дорослому віці.
Важливо знати, що ВОВ не є дефектом міжпередсердної перетинки і не має відношення до вади серця.
Тобто, ВОВ - це норма, коли
- Воно закрилося до 5-ти років;
- Його розмір не перевищує норми;
- Воно ніяк не проявляє себе і не впливає не повноцінний розвиток дитини.
Таку аномалію, як відкрите овальне вікно класифікують переважно за розмірами отвору:
- При розмірах менше 2,5 мм кажуть про малий розмір. Така аномалія, як правило, не страшна, і ніяких особливих рекомендацій при наявності лікар не дає;
- При розмірах 2,5-2 мм кажуть про середній розмір. Аномалію зазвичай виявляють при ехокардіографії. Даний варіант вважається гемодинаміно незначним;
- При розмірах більше 5 мм кажуть про широкий отвір.
Які симптоматичні прояви?
Нерідко людина може прожити все життя, навіть не здогадуючись про те, що між правим і лівим передсердям є невеликий отвір. Ступінь небезпеки такого отвору залежить від його розмірів.
До ознак наявності великого отвору належить:
- Ціаноз носо-губного трикутника;
- Часті простудні захворювання;
- Часті випадки втрати свідомості;
- Швидка втома;
- Брак повітря.
В першу чергу здійснюється лікарем аускультація тонів серця, збір анамнезу і скарг хворого. Обов'язково дитина скеровується на ЕКГ та ехокардіоскопію. Лікування повністю залежить від характеру розладів в роботі серця. Такі діти спостерігаються у кардіолога.
Ще одна аномалія, з якою часто зустрічаються у дитинстві - відкрита артеріальна або Боталлова протока - це нарощення додаткової судини, яка з'єднує аорту і легеневу артерію. Протока виступає анатомічною структурою, але після народження і легеневого дихання, необхідність в ній відпадає. В нормі протока закривається в перші 2-8 тижнів життя. В дитячій кардіології дана аномалія займає близько 10%.
Існує кілька причин аномалії:
- Передчасні пологи;
- Новонароджені з малою масою тіла;
- Асфіксія при пологах;
- Стійкий метаболічний ацидоз;
- Перенесені інфекційні захворювання матері в першому триместрі вагітності.
Для ВАП характерні такі симптоми:
- Відставання дитини в розвитку;
- Підвищена втома;
- Виражена блідість шкірних покривів;
- Прискорене і неритмічне серцебиття;
- Перебої в роботі серця.
Діагностика даної аномалії базується на огляді кардіолога дитячого, аускультації, рентгенографії ОГК, ЕКГ, ехокардіоскопії.
Функціонуюче овальне вікно: лікар-кардіоревматолог
Reviewed by Мар'яна
on
жовтня 03, 2019
Rating:
Немає коментарів: