10 пар молодих, хода селищем, плетіння вінків та автентичні співи: в Обертині запалював фестиваль “Гойра Вісіллє”

Організували фестиваль, покликаний відтворити та зберегти весільні традиції, соціальний кооператив "Файні Ябка" та Тлумацький районний відділ культури, інформує ФЯ.
"Є загроза, що ці традиції можуть зникнути, а сучасне весілля стає дещо шаблонним, – зазначив один з засновників "Файних Ябок", меценат та підприємець Богдан Станіславський. – Якщо ще є добрий тамада, то він розкаже, що відбувається, а якщо нема? Приміром, в Обертині на сватання мало йти непарне число чоловіків і мали йти вони до заходу сонця – хіба всі це зараз знають? І в кожному селі є якісь свої особливості та традиції чи то сватання, чи як в’яжуться віночки, чи як молоду зав’язують. Щоб все це не втратити, ми й організували такий фестиваль весільних традицій".
Велику фестивальну, а насправді традиційну весільну ходу центром Обертина очолив староста з короваєм на руках.
Поруч йшли старости у вишитих рушниках та з весільними деревцями, за ними весільні музики, далі – 10 пар молодих, що зачаровували колоритом народного весільного вбрання. Завершували парад фольклорні колективи, які латкали та співали весільні коломийки і пісні.
А після ходи вулицями селища біля народного дому були весільні танці і весільні музики, а також весільні обряди, які представили колективи з десяти сіл Тлумаччини – з Обертина, Хотимира, Яківки, Гарасимова, "Молодички" з Жабокрук, "Вільшина" з Нижнева, "Буківнянські скарби" з Буківни, "Гостівчани" з Гостева, "Петрівські передзвони" з Петрова.
Кожне село показувало різні автентичні обряди – сватання, запросин на весілля, випікання короваю, вінкоплетіння, благословення, зав’язування хустки молодій, танцювання з діжею.
Також на фестиваль завітали й гості з Коломиї – народний колектив "Сварга", який очолює Мирослава Воротняк. Він продемонстрував, яке весільне вбрання мали молодий і молода на Покутті.
Кожний елемент давнього весілля, від одягу наречених до короваю, який випікати могли тільки жінки з доброю долею, від латкання з побажаннями молодим до жартівливих обрядів, – всі дійства були "запрограмовані" на щасливе життя нового подружжя. Цього їм бажали і вірили, що побажання через весільні ритуали обов’язково здійсняться.
Наступного року фестиваль відбудеться у Городенківському та Тисменицькому районах.
10 пар молодих, хода селищем, плетіння вінків та автентичні співи: в Обертині запалював фестиваль “Гойра Вісіллє”
Reviewed by Мар'яна
on
травня 27, 2019
Rating:

Немає коментарів: