Станиславівська маївка, джаз та журек: у Франківську стартують вже четверті Дні польської культури

24 травня 2019 року почнуться 4-ті Дні польської культури в Івано-Франківську, організовані місцевим Центром польської культури та європейського діалогу.
Під час триденного свята буде виголошено лекцію присвячену ключовій для польського суспільства верстві, якою є інтелігенція, а конкретно – культурна еліта, показано виставку про чисельний і потужний рід Потоцьких, прозвучить польська джазова і популярна музика, а також відбудеться традиційна Станіславівська маївка.
Окрім того, кожен зможе спробувати польський журек і навіть взяти участь у його приготуванні. Не залишаться без уваги й діти, для яких приготували майстер-класи і розваги.
Запрошуємо ознайомитися з програмою Днів польської культури та участі у святі. Вхід вільний!
ПРОГРАМА
П’ЯТНИЦЯ, 24 травня 2019 р.
18.00 год. – лекція проф. д-р габілітованого Томаша Зарицького „Інтелігенція – польська культурна еліта і її роль в історії Креcів та відбудові польської держави”
Центр польської культури та європейського діалогу (вул. Січових Стрільців, 56)
Лекцію присвячено ключовій для польського суспільства суспільній верстві, якою є інтелігенція, а конкретно – культурна еліта. Коротко буде обговорено її існування у XIX столітті та динаміка розвитку, який призвів до того, що вона зайняла домінуючу політичну та суспільну позицію в молодій польській державі у 1918 році.
В лекції також буде побіжно показано її подальшу долю в часи війни та комунізму, аж до сьогодення. Особлива роль інтелігенції в польському суспільстві є надзвичайно важливою для розуміння його специфіки та відмінності відносно інших західноєвропейських суспільств. Дивлячись на життя інтелігенції та та її сучасну роль, можна з’ясувати також надзвичайно важливу роль культури в новітній історії Польщі та її сучасному суспільному житті. На цьому тлі також не залишиться поза увагою і роль культурної еліти Польщі на так званих Кресах, де її варто розглядати в ширшому контексті взаємин з іншими суспільними групами і складних суспільних перемін, які відбулися у XX ст.
СУБОТА, 25 травня 2019 р.
15.00 год. – відкриття виставки „Потоцькі на Львівській землі, Поділлі та Галицькій землі”
Центр польської культури та європейського діалогу (вул. Січових Стрільців, 56)
Героєм нашої виставки є розгалужений і величний магнатський рід, якого найсильніша гілка послуговувалася гербом Пилява. На блакитному фоні щита зображена гербова фігура – трираменний хрест з рівними поперечинами, без правої частини нижнього рамена. Про Потоцьких так писав у давніх літах літописець: „З незапам’ятних часів ім’я Потоцьких завжди повсюди відоме було у Польщі. Потоцькі сміливо воювали, мудро на сеймах радили, ніколи грошей не жаліли, коли Батьківщина була у скруті й жоден з них ніколи не чекав до останку, щоби пожертвувати собою”.
Виставка зосереджується на вибраних особистостях з роду й місцевостях, в яких Потоцькі мають особливі заслуги. Географічно вона охоплює колишні воєводства Польщі, розташовані сьогодні в сучасній Україні. Це буде нагода до прогулянки крізь віки слідами великої історії, історичних та архітектурних пам’яток, а також людських пристрастей. З багатьох матеріальних цінностей Потоцьких донині збереглися нечисленні пам’ятки, часто зруйновані архітектурні пам’ятки – це вони сьогодні є свідченням величності й потужності роду.
19.00 год. – „Джазова музика без кордонів” – джазова класика, польський джаз та популярна музика у виконанні Big Roll Band із Ключборка
Палац Потоцьких (вул. Шпитальна, 3)
Big Roll Band – це група із 20 музикантів, що грають під керівництвом пузоніста і диригента Рональда Мендля. Біґ-бенд відомий своїм характерним звучанням, поєднуючи різноманітні музичні напрямки і стилі: джаз, свінґ, латинську, фанк, аж до сучасного джазу. Група існує вже 11 років при Ключборському домі культури (Республіка Польща), де має постійну репетиційну базу. Їздить із концертами по Польщі та за кордоном, здобуваючи щораз більше визнання у середовищі меломанів та знавців джазу. В рамках Днів польської культури у їхньому виконанні ми почуємо м.ін. „Будь моїм натхненням”, „Живи кольорово”, „Ва-банк”, „Тестостерон”, „Малліґан Стю”.
НЕДІЛЯ, 26 травня 2019 р.
12.00 год. – урочиста Служба Божа
Костел Христа Царя Всесвіту (вул. Вовчинецька, 92)
15.00 год. – Станіславівська маївка у Палаці Потоцьких (вул. Шпитальна, 3)
  • концерт польської музики і танцю
  • майстер-класи
  • дитяча локація
  • гастрономічний простір
Польська музика – один із невід’ємних елементів польської культури, чудовий імпульс для єднання людей. Вона є одним із найцінніших і дуже близьких народові скарбів національної традиції. Під час концерту свій творчий доробок презентуватимуть діти та молодь з Івано-Франківська та області, а також запрошені гості: Польський ансамбль пісні і танцю „Львів’яни”, а також ансамбль „Бориславяки” з міста Борислава.
Ми також приготували для Вас декілька додаткових цікавинок. Ви матимете нагоду спробувати польський журек та інші гастрономічні дива. Наші наймолодші гості зустрінуться з волонтерами Центру польської культури та європейського діалогу під час ігор та розваг, а шанувальники мистецтва зможуть взяти участь в заняттях з основ малювання, які проведе місцевий художник Михайло Дейнега. На найбільш активних чекають призи. Тут також можна буде відвідати павільйон, який презентує історію, культуру і науку Польщі та зустрітися зі студентами-полоністами Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. Кожен також зможе зробити собі фото на пам’ять про участь в Днях польської культури.
Організатор:
Центр польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську
За підтримки:
Генерального Консульства Республіки Польща у Львові
Фундації „Допомога полякам на Сході”
Сенату Республіки Польща
Івано-Франківської міської ради
КП „Простір Інноваційних Креацій ПАЛАЦ”
Проект співфінансований за рахунок коштів Генерального Консульства Республіки Польща у Львові та Фундації „Допомога полякам на Сході” в рамках опіки Сенату Республіки Польща над полонією і поляками за кордоном
Співпраця:
Фундація „П’ястун” з Ополя
Мальтійська служба допомоги в Івано-Франківську
Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника
Парафія Христа Царя Всесвіту
Польський ансамбль пісні і танцю „Львів’яни”
Ансамбль „Бориславяки”
Big Roll Band з Ключборка (Республіка Польща)
Естрея
Театр кіно „Люм’єр”
Художній салон „Ортус”
http://firtka.if.ua/blog/view/stanislavivska-mayivka-dzhaz-ta-zhurek-u-frankivsku-startuiut-vzhe-chetverti-dni-pols-koyi-kulturi

Станиславівська маївка, джаз та журек: у Франківську стартують вже четверті Дні польської культури Станиславівська маївка, джаз та журек: у Франківську стартують вже четверті Дні польської культури Reviewed by Мар'яна on травня 21, 2019 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.