Найпоширеніші хвороби очей у дітей, поради щодо профілактики


Хвороб очей існує велика кількість, всі вони можуть бути як вродженими або зумовленими спадковістю, так і набутими внаслідок тих чи інших факторів. Якщо доросла людина в силі зрозуміти про наявність проблеми, то дітки на жаль, не в змозі. Про найпоширеніші хвороби очей у дітей, розповіла лікар-офтальмолог медичного центру "Візус Кідс" - Грижак Наталія Петрівна.







Часті запальні  хвороби очей у дитячому віці це:

  • Кон'юнктивіт. При даному захворюванні відбувається запалення кон'юнктиви. Виникає офтальмологічне захворювання через подразнення, алергію або інфекцію. Особливість кон'юнктивіту полягає в тому, що він здатний після хворого ока вражати здорове. Симптоми – почервоніння очних яблук, сльозотеча та різноманітні виділення. Лікують противірусними та антибактеріальними препаратами.
  • Ячмінь. Виникає через патогенні бактерії, такі як золотистий стафілокок. Інфекція провокує запальний процес у фолікулі вії або сальній залозі. Ячмінь є характерним для дітей будь-якого віку. Симптоми: припухлість та почервоніння краю повіки, в подальшому з 3 дня утворюються біла гнійна верхівка, яка на 5-6 день прориває та процес самостійно завершується.
  • Халязіон. Супроводжується закупоркою і запаленням мейбомієвих залоз повік. Часто діагностують у дошкільнят і школярів. Вражає як верхню, так і нижню повіку. Часто халязіон – це наслідок ГРВІ, грипу або цукрового діабету. Але найбільш поширена причина – потрапляння інфекції в очі через контакт з брудними руками. Медична допомога при халязіоні – це гігієнічні заходи по відновленню прохідності протоків залоз та зняття запалення.
Своєчасна діагностика порушень зору у дітей є дуже важливою. Поки малюк не говорить ще, офтальмолог не зможе чітко визначити гостроту його зору за таблицею. Але він може дослідити рефракцію ока, перевіривши, чи немає вроджених короткозорості, далекозорості (гіперметропії), астигматизму.

Короткозорість

Особливо часто короткозорість розвивається в дитинстві - це пов'язано з тим, що орган зору у дитини більш сприйнятливий до зорового напруження, яке виникає при читанні. Особливо часто до погіршення зору призводить читання дуже маленького шрифту, необхідність читати при недостатньому освітленні, незручне положення за столом під час читання й виконання письмових завдань. Негативно впливає не тільки читання звичайних книг, а й читання з монітора або планшета, адже очі напружуються в будь-якому випадку. . Якщо дитині виписують окуляри, їх не потрібно боятись. Окуляри важливі не лише для корекції зору, але й для правильного розвитку очей дитини.

Далекозорість, амбліопія

Здатність бачити предмети вдалині краще, ніж ті, які поруч, є нормальною для немовлят, оскільки дитина росте і очне яблуко теж формується. Приблизно до шести років зір повинен нормалізуватися. Початкові симптоми не викликають підозр. Щоб чітко бачити предмети, які знаходяться близько, доводиться напружувати очі. У результаті дитина відчуває втому при зорових навантаженнях, швидко втомлюється, важко зосереджується на завданнях. Далекозорість інколи призводить до зниження гостроти зору і розвитку амбліопії — порушення зору, при якому навіть в окулярах зір знижений.
Діти можуть не помічати зниження зору, тому потрібно відвідувати лікаря-офтальмолога мінімум раз на рік. Це дозволить вчасно виявити проблему і почати лікування. Лікування далекозорості у дітей, а також супутньої амбліопії, проводиться завдяки корекції окулярами чи контактними лінзами. При далекозорості та амбліопії їх призначають для постійного носіння. Також проводяться курси апаратного лікування, що включають різні методи стимуляції зору.

Астигматизм

Астигматизм розвивається внаслідок неправильної форми рогівки. Кришталик і рогівка здорового ока мають сферичну поверхню. При астигматизмі ця сферичність порушується, як наслідок формується різна кривизна за різними напрямками. У цьому стані меридіани поверхні рогівки мають різну заломлюючу силу, тому зображення будь-якого предмета в процесі проходження променів світла через таку рогівку виходить спотвореним. Деякі частини зображення фокусуються на сітківці, інші — перед або за нею. Дитина бачить не нормальне зображення, а спотворене, в якому частина ліній чітко проглядається, а інша — розмита. Щоб зменшити навантаження на очі зорова напруга повинна чергуватися із активним відпочинком. При лікуванні астигматизму у дітей, використовуються методи, спрямовані на стимуляцію тих областей сітківки, які функціонально менш активні. Лікування дитячого астигматизму проводиться комплексно: корекція (окулярна чи контактна)та методи апаратного лікування.

Косоокість

Косоокість — відхилення центральної осі ока від центру. У дитини може спостерігатися косоокість у віці від трьох до чотирьох місяців, але якщо очі не вирівнюються, варто звернутися до лікаря-офтальмолога.
Здебільшого косоокість з’являється при зміні положення очного яблука, що призводить до неправильного функціонування очних м’язів. Око, що косить не отримує зорового сприйняття і сприймає подвійне зображення. З часом дитина ігнорує цей момент і не задіює око. В результаті воно втрачає зорову силу і розвивається слабкість зору. Косоокість може з’явитися як наслідок вроджених або придбаних патологій. Найчастіше причинами косоокості є: далекозорість високого чи середнього ступеня, астигматизм,міопія,різке погіршення зору на одному оці, стреси. Важливо виявити і почати лікування косоокості якомога раніше, тому що від цього залежить прогноз і можливість відновлення зору. Лікування косоокості має бути комплексним. Застосовується корекція окулярами або носіння контактних лінз, апаратні методи лікування.

Найпоширеніші хвороби очей у дітей, поради щодо профілактики Найпоширеніші хвороби очей у дітей, поради щодо профілактики Reviewed by Мар'яна on липня 30, 2019 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.