Дитячі неврози: симптоми та профілактика


Дитячі неврози - термін, який об'єднує різноманітні функціональні психічно обернені порушення. Вони мають різні прояви та можуть бути викликані різними травмуючими обставинами.

Насправді, відхилення у роботі нервової системи можуть спостерігатися у дитини буквально з самого народження. Які вони, ці симптоми, та як не довести маля до нервового зриву - розповіла лікар-невролог "Приватної дитячої поліклініки 1" - Казімирчук Ірина Василівна.

Які причини дитячої неврології?

Більша кількість причин пов'язана саме з періодом вагітності та процесом появи малюка на світ. Недарма майбутнім матусям радять берегти себе і бути обережними, адже вони у цей час відповідають за здоров'я своєї дитини. Ось декілька основних причин:
        Травма під час пологів;
        Внутрішньоутробне кисневе голодування;
        Обвиття шиї малюка пуповиною в утробі, яке призвело до зменшення рівня кисню;
        Сильний токсикоз під час вагітності;
        Внутрішньоутробні інфекції;
        Важкі пологи;
        Спадковість.

Які симптоми неврозу у дітей?

Батьки завжди  мають бачити найменші зміни у поведінці та самопочутті своєї дитини. Тривожними сигналами мають стати наступні зміни:
       Часті та рясні зригування;
        Тремор підборіддя та кінцівок;
        Підвищена збудливість;
        Поганий сон;
        Рухові розлади;
        Підвищений тонус м'язів;
        Мармуровий колір шкіри;
        Дуже холодні кінцівки, які постійно пітніють;
        Сильна реакція на зміну погоди або клімату.

Основними невротичними проявами у дітей є психогенні шокові реакції, неврастенія, невроз страху, невроз нав'язливих рухів, нічне нетримання сечі, нервова анорексія, мовні неврози.

Психогенні шокові реакції - виникають внаслідок гострих травм ( пожежа, аварія на транспорті та інше). Вони проявляються панічним страхом, розладом свідомості, психомоторним збудженням - безглуздим киданням на місці, або психомоторним гальмуванням.

Неврастенія - нервове виснаження, викликане перевтомою або тривалим впливом психотравмуючих факторів. Проявляється неврастенія у формі нестабільності емоційного стану, підвищеною збудливістю, дратівливістю, плаксивістю, втомою.

Невроз страху. Проявом неврозу страху є неспокій дитини за своє майбутнє, вона боїться померти або втратити своїх близьких. Зазвичай ці страхи розвиваються з тривожно-недовірливим складом характеру.

Невроз нав'язливих рухів - характеризується появою будь-яких зайвих рухів: шморгання носом, часті кліпання, кривляння, різні рухи рукою, плечем та інше.

Нічне нетримання сечі - про нього слід говорити, коли нічне нетримання виникло в результаті психічної травми. Таке нетримання сечі може спричинити вторинне неврологічне нашарування внаслідок переживання дитиною свого "дефекту", особливо тоді, коли його соромлять, карають, дорікають.

Мовні неврози, або логоневрози - заїкання. Причиною невротичного заїкання найчастіше є гострі та підгострі психічні травми ( переляк, раптова зміна звичайного стереотипу, наприклад, поклали дитину в лікарню тощо.) Також, характерною ознакою неврологічного заїкання є логофобія - страх мови. Вона виражена в основному в шкільному віці. Поява логофобії значно погіршує перебіг заїкання, сприяє шкільній та соціальній дезадаптації і може проявлятися у вигляді підвищеної збудливості, погіршенням сну, інколи нічного нетримання сечі, сіпання.
До невротичних форм мовного розладу належить мутизм і судомутизм. Мутизм (німота) виникає після гострої важкої психічної травми. У таких випадках він поєднується з іншими невротичними розладами. Таке походження може мати й сурдомутизм (глухонімота). Найчастіше мутизм виникає як пасивна реакція протесту на несприятливі дії навколишнього середовища.

Профілактика неврозу?

Головним методом профілактики неврозу дітей є сприятлива атмосфера в сім'ї. Батькам необхідно виключити вплив чинників, що провокують розвиток патології. Велике значення у дитячому віці має правильний режим розподілу часу дитини із дотриманням денного відпочинку, вчасного і достатнього сну. Останнє особливо важливо, оскільки під час сну нервові клітини відпочивають від денних вражень і особливо від негативних емоційних навантажень. Для того, що запобігти стресовим ситуаціям та подоланням тих чи інших нервових відхилень можна за допомогою теплих стосунків в сім'ї, та правильним вихованням ще з раннього дитинства.

Центральна нервова система займає надзвичайно важливе місце в організмі людини. Порушення її діяльності, так само як і всі інші захворювання, краще за все піддається лікуванню на ранніх стадіях. Тому, симптоми неврології у дитини, не варто ігнорувати, адже можна пропустити початок хвороби. Якщо дитині не надати правильного лікування неврологічних порушень - це може призвести до достатньо тяжких наслідків, таких, як: затримка психічного, мовленнєвого та психомоторного розвитку, гіперактивність, порушення уваги, пам'яті та мовлення, психоемоційна нестійкість. Саме, тому при перших же симптомах батькам слід звертатися до спеціаліста.




Дитячі неврози: симптоми та профілактика Дитячі неврози: симптоми та профілактика Reviewed by Мар'яна on серпня 08, 2019 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.