Артеріальна гіпертензія (гіпертонічна хвороба)

Одним з найрозповсюдженіших хронічних захворювань, як у світі, так і в Україні є артеріальна гіпертензія (гіпертонічна хвороба). Підвищений артеріальний тиск (АТ) в Україні має кожен 3-й дорослий, а це веде до зростання ризику розвитку мозкового інсульту, інфаркту міокарду, серцевої чи ниркової недостатності, погіршення зору. Слід зазначити, що навіть помірне підвищення АТ пов’язане зі зменшенням очікуваної тривалості життя. Розповідає лікар-кардіолог медичного центру "Горизонт" - Белегай Роксолана Вікторівна.

Розрізняють два типи артеріальної гіпертензії: первинну або есенціальну АГ (гіпертонічна хвороба) та вторинну або симптоматичну АГ.
Симптоматична АГ, залежно від причини виникнення, поділяється на: ренальну (ниркову); ендокринну; зумовлену коарктацією аорти; пов’язану з неврологічними причинами (пухлина головного мозку, енцефаліт, синдром нічного апное, синдром Гієна -Барре); спричинену вагітністю; зумовлену підвищеним серцевим викидом (підвищена жорсткість стінок у літніх людей, недостатність клапана аорти, артеріовенозна фістула, незарощення артеріальної протоки, хвороба Педжета, бері-бері).

У 95% випадків діагностують есенціальну артеріальну гіпертензію.Оскільки дуже часто артеріальна гіпертензія має безсимптомний перебіг, до 40% хворих не підозрюють у себе недугу. Щоб виявити АГ, необхідно знати її ознаки, регулярно вимірювати тиск і спостерігати за власним станом.

Яка ж норма артеріального тиску?

Нормальним вважають систолічний (верхній) тиск менше 120 і діастолічний (нижній) тиск менше 80 мм рт. ст. Артеріальну гіпертензію діагностують у разі постійного підвищенні рівня артеріального тиску (АТ): систолічного АТ більше 140 мм рт. ст., а діастолічного – більше 90 мм рт. ст.АТ не є сталою величиною, тому якщо у вас піднявся тиск, потрібно передусім розібратися з причиною. Можливі ситуації, коли тиск підвищився, але захворюванням це ще вважати не можна: на фоні сильного емоційного стресу, вживання алкоголю, після значного фізичного навантаження.


Які основні причини АГ?

Артеріальна гіпертензія розвивається внаслідок дії як генетичних механізмів, так і екзогенних факторів — надмірного вживання солі, кави, енергетичних напоїв, алкоголю, психоемоційного стресу, хронічної втоми, ожиріння, тютюнопаління. Високий ризик розвитку АГ мають люди, що страждають на цукровий діабет.


Визначальні фактори ризику появи АГ:

 •  Стать (частіше страждають жінки);
 • вік (більше 50 років);
 • рівень загального холестерину.
Ризик зростає, якщо пацієнт веде малорухливий спосіб життя, має ожиріння, ранній початок серцево-судинних захворювань у членів родини, доклінічні прояви атеросклерозу, знижену функцію нирок тощо.
У осіб, які мають найближчих родичів до 55 років з артеріальною гіпертензією, ризик розвитку гіпертонічної хвороби збільшується учетверо.

Які симптоми притаманні АГ?

 • підвищений артеріальний тиск (більше 140/90 мм рт.ст.);
 • біль голови (найчастіше — у потиличній чи тім’яній частині);
 • періодичний шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення;
 • біль у ділянці серця;
 • іноді прискорене серцебиття (понад 90 разів на хвилину) у спокійному стані;
 • швидка втома та зниження переносимості фізичних навантажень.
Деколи підвищення АТ можуть супроводжувати загальна слабкість, дратівливість, сонливість. Якщо артеріальний тиск підвищується поступово, то на головні болі, запаморочення зазвичай не зважають. Подібні симптоми притаманні багатьом недугам, саме з цим пов’язане пізнє звернення хворих до фахівця, коли АГ виявляють випадково під час візиту до лікаря з інших причин.

Раптове підвищення АТ називається гіпертонічним кризом. Основними ознаками його є: сильний біль голови, миготять «мушки» перед очима, дзвенить (гуде, шипить) у вухах, нудить і блювота не приносить полегшення. Така ситуація потребує негайної медичної допомоги.

Які методи лікування АГ?

Лікування АГ відбувається тільки під наглядом лікаря. Спочатку даються рекомендації щодо корекції способу життя (відмова від тютюнопаління та зловживання алкоголем, кавою, тонізуючими напоями, зниження маси тіла, адекватна фізична активність). Якщо дані рекомендації не є достатньо ефективними, призначається медикаментозна терапія. Слід зазначити, ліки важливо приймати систематично. Якщо приймати медикаменти, лише тоді, коли АТ високий, і припиняти лікування, коли він нормальний, стан здоров’я може лише погіршитися. Адже така поведінка пацієнта призводить до розгойдування маятника артеріального тиску. Саме препарати запобігають підвищенню АТ. Якщо ви вперше виявили у себе артеріальний тиск у стані спокою вище 140/90 мм рт. ст., турбують головний біль, шум у вухах, слабкість — зверніться до лікаря. Тільки медичний спеціаліст може поставити діагноз і призначити відповідні ліки.

Які методи профілактики АГ?

 • Запобігти артеріальній гіпертензії допоможуть здорові харчові звички і спосіб життя загалом:
 • Підтримуйте нормальну масу тіла;
 • Відмовтеся від куріння;
 • Відмовтеся від зловживання кавою та енергетичними напоями;
 • Обмежуйте кількість спожитого алкоголю, а краще взагалі не вживайте спиртного;
 • Регулярно займайтеся фізичними вправами (не менше 30-40 хв 3-4 рази на тиждень);
 • Обмежуйте споживання солі (до 5 г на добу для дорослої людини — трохи менше чайної ложки, включно з «прихованою сіллю» в маринадах, копченостях, ковбасах, соусах і навіть у звичайному хлібі);
 • Уникайте стресів (чудовою профілактикою впливу стресів на організм є легкий біг, плавання, йога, прогулянка на природі);
 • Вживайте продукти, багаті на калій (крупи, бобові, фрукти, овочі, зелень).
 • Щоб не пропустити початок артеріальної гіпертензії, необхідно уважніше ставитися до свого здоров’я і вимірювати артеріальний тиск не рідше двох разів на місяць усім людям після 50 років.

Як правильно вимірювати артеріальний тиск?


Рання діагностика АГ залежить від ​​точності вимірювань, для чого рекомендується регулярно перевіряти справність пристроїв для вимірювання тиску (тонометрів) і правильність їхніх показань. Не менш важливо дотримуватися під час вимірювань рекомендацій міжнародних експертів, зокрема:
 • тиск вимірюють сидячи, у стані спокою, не раніше ніж через 30 хв після ходьби, куріння, вживання чаю, кави та інших кофеїновмісних напоїв (інакше можна зафіксувати підвищений тиск навіть у здорової людини);
 • ноги мають стояти на підлозі;
 • вимірюють АТ двічі (перерва — до 2 хв), а за розбіжності показань більше 10 мм рт. ст. потрібне ще одне вимірювання, показником буде середній результат;
 • манометр розташовують на рівні серця;
 • під час першого вимірювання АТ вимірюють і на лівій, і на правій руці, при цьому до уваги беруть вищий показник;
 • якщо різниця у показаннях різних рук перевищує 20 мм рт. ст., потрібне повторне вимірювання.


Артеріальну гіпертензію діагностують, якщо підвищені показники зафіксовано в результаті принаймні двох вимірювань.
У разі помірного підвищення під час першого вимірювання друге вимірювання здійснюють через кілька місяців, а якщо підвищення значне — через коротший інтервал.
Дані єдиного вимірювання беруть до уваги для діагностування АГ, якщо вони свідчать про 3-й ступінь гіпертонії (показники вищі за 160 мм рт. ст. для систолічного тиску і вищі за 110 мм рт. ст. для діастолічного тиску), наявна відповідна симптоматика, існує високий додатковий серцево-судинний ризик.

Артеріальна гіпертензія (гіпертонічна хвороба) Артеріальна гіпертензія (гіпертонічна хвороба) Reviewed by Мар'яна on жовтня 22, 2019 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.