ПОДАРУНОК ЛІКАРЮ – КОРУПЦІЯ ЧИ ПОДЯКА? Правові аспекти

Подарунок лікарю - корупція чи подяка? У будь-якому разі потрібні зміни у взаєминах «пацієнт–лікар» та системі оплати праці медичних працівників, яким необхідно забезпечити належні умови професійної діяльності та належну оплату праці. Розповідає юрисконсульт компанії  MedLaw - Креховецька Діана.

Більшість пацієнтів виплачують лікарям гонорар за лікування або висловлюють подяку у вигляді подарунків чи конвертів. У деяких випадках такі дії можуть спричинити за собою адміністративну або кримінальну відповідальність. Важливо знати, що є подякою, а що, згідно із законодавством, розцінюється, як неправомірна вигода. Встановлює це закон про «Про запобігання корупції», прийнятий у 2014 році.

MedLaw звертає Вашу увагу на те, що даний закон передбачає адміністративну, дисциплінарну, цивільно-правову та навіть кримінальну відповідальність за корупційні дії та отримання неправомірної вигоди!

Неправомірна вигода - «це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги та нематеріальні активи, які без законних на те підстав обіцяють, пропонують, надають або одержують безоплатно чи за ціною, нижчою за мінімальну ринкову».

Корупція, за визначенням Закону, - це використання посадовою особою (керівниками та заступниками керівника державних органів та їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій), наданих йому повноважень та пов'язаних з цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди.

Таким чином, якщо лікар НЕ ЗАЙМАЄ керівну посаду, НЕ Є членом будь-яких комісій і гроші або винагороду(в будь – якій формі), надану йому не за використання свого становища, посади в лікарні, а за здійснення професійної діяльності (за успішну операцію або потрібну консультацію), тобто пацієнт оцінює працю лікаря і добровільно дякує йому за лікування, ЦЕ – НЕ ЗЛОЧИН.

У той же час, якщо лікар бере винагороду за видачу лікарняного листа, визначення в іншу палату, госпіталізацію без медичних підстав – це отримання неправомірної вигоди, тобто, хабаря – за що передбачена відповідальність (ст. 354, 368(Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) Кримінального кодексу).

В законодавстві існує ще таке поняття, як «подарунок», на отримання якого посадова особа має право, являє собою предмети, «які не суперечать загальноприйнятим нормам гостинності та вручаються лікарю (який є посадовою особою) без мети схилити його до прийняття протиправних рішень», пов'язаних зі зловживанням службовими повноваженнями. Тобто, пляшка вина або коробка цукерок за Законом вважаються подарунком і за їх отримання та надання відповідальність не передбачена.

Однак подарунок залишається подарунком тільки до моменту поки його сума не перевищує один прожитковий мінімум для працездатних осіб (1762 грн станом на сьогодні), встановлений на день прийняття подарунка, одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не перевищує двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки. Тобто 3524 грн в рік можна подарувати і спокійно спати.

Передбачене цією частиною обмеження щодо вартості подарунків не поширюється на подарунки, які даруються близькими особами та одержуються як загальнодоступні знижки на товари, послуги, загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси.

Важливо, що закон про «Про протидію корупції» стосується тільки державних підприємств. Комерційні організації не потрапляють в сферу його дії.

Тому компанії MedLaW рекомендує легалізувати свою діяльність, та отримувати подяку або гонорари на законній підставі. Для цього лікареві потрібно стати приватним підприємцем і надавати медичні послуги. Тоді вдячність пацієнтів буде розцінюватися як оплата медичних послуг.ПОДАРУНОК ЛІКАРЮ – КОРУПЦІЯ ЧИ ПОДЯКА? Правові аспекти ПОДАРУНОК ЛІКАРЮ – КОРУПЦІЯ ЧИ ПОДЯКА? Правові аспекти Reviewed by Мар'яна on листопада 13, 2019 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.